GL-700 (XD8581-2325) 2+32GB, 10.1inch
Clarion Android Car Multimedia Tablet
- 10.1″, 1280×800, IPS Display
- 8 Core, 1,6GHz CPU
- 2GB DDR4 RAM
- 32GB NAND Flash Storage
- Support phone interconnection
EAN:
Description
Integraded, Smart Digital Sound Processor
The integraded Digital sound processor (DSP) with the multiband equalizer, changes the way you experience audio. The DSP is the heart and brain of the Clarion Multimedia Tablet's audio system. It processes digital signals and optimizes audio output to ensure pristine sound quality.
* DTS only available in GL-700 models with Qualcomm Snapdragon 665 CPU
All your favorites apps in one smart device
3 Types - 7 Configurations
MULTIMEDIA TABLETS
Clarion Multimedia Tablets come in 3 different types and each type has its own RAM, Internal Storage and even CPU characteristics
Upgrade and modernise your car with the Multimedia Tablet that suit your needs.
GL-300
GL-500
GL-700
Specification
Overview
| Operating System | Clarion OS |
|---|
Processor
| Type | Spreadtrum 8581 |
|---|---|
| Speed | 1.6GHz |
| Cores | 8 |
Display
| Size | 10.5 inch |
|---|---|
| Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Type | IPS |
RAM
| Size | 2GB |
|---|---|
| Type | DDR4 |
Storage
| Size | 32GB |
|---|---|
| Type | NAND Flash |
Equalizer – DSP
| DSP | With Digital Sound Processor |
|---|---|
| EQ Bands | 32 |
Connectivity
| Bluetooth | Bluetooth 5 with A2DP and external microphone |
|---|---|
| WiFi | 2.4GHz & 5GHz |
I/O Ports
| SD / USB | 2 USB inputs (rear) |
|---|---|
| Camera | Analog (CVBS) or Digital (AHD 720p or 1080p) |
| AV Inputs | 1 Audio – Video input 1 Rear Camera input |
| AV Outputs | Clarion USB Video (for rear headrests monitors) |
General
| FM Radio | Yes with RDS |
|---|---|
| Power Output | 4 x 45 Watts |
| Pre-Output | 2 Speakers Outputs & 1 Subwoofer Output (for connection with amplifier) |
| Music Protocols | Supports MP3/WMA/AAC/RM/FLAC |
| Video Protocols | Supports MPEG-1/2/4/H264/H263/divx |
| Buttons Color | White |
| TPMS | Supports External & Internal TPMS Sensors |
| SWC | Supports Steering Wheel Commands |
| Working Temperatures | -30 to +70℃ |
